Dumpster diving II

Ač už jsme dávno doma, se zpožděním publikuju ještě jeden ne úplně seriózní článek (nutno brát s nadhledem). Rozhodla jsem se dodat poslední slovo k jedné z našich norských zábav - dumpster divingu, od jehož první zmínky proběhl docela vývoj. Postupem času jsem zjistila, že není nutné se obávat ostudy před spolužáky - minimálně mezi mezinárodním studenstvem je totiž tento způsob obživy značně rozšířen. Zatímco na začátku jsem se při nabízení dobrot na výletech obávala, že budu muset někomu vysvětlovat, kde jsme koupili tak krásné blumy nebo kde prodávají tak dobré oříšky, teď je dumpster diving vděčné téma na small talk - každý se rád pochlubí, co kdy kde našel. Nutno podotknout, že odhadnout, co bylo zrovna v posledních dnech k mání, není složité. Stačí se podívat, co má dnes většina studentů k svačině.

Chalupa v Nordvice


Jak už bylo naznačeno v některých předchozích příspěvcích (z ledna a listopadu), seznámili jsme se se skupinou nadšenců, kteří opravují starou usedlost v místě zvaném Nordvika, u jezera Valnesvatnet. Matěj jim začal trochu pomáhat a nakonec vedení prací tak trochu převzal, protože se ukázalo, že je nejzkušenější. Za odměnu jsme dostali do chalupy přístup, takže jsme si to tam trochu uklidili a začali tam jezdit na víkendy.

Nedělní slosování


Posledním časem to s počasím vychází tak, že v týdnu je hezky a o víkendech prší, což je pro pracující trochu mrzuté. Stejně to mělo být i tento víkend, ale nakonec jsme se rozhodli věřit předpovědi, která se na neděli trochu vyčasila, a naplánovali jsme si jednodenní výlet na nedaleký poloostrov Folda, kde jsme byli jenom jednou na podzim.

Nejlepší místo na grilování

Jen krátká vzpomínka, když jsem našla tyhle fotky. To jsme tak s návštěvou (Petrou a její kamarádkou Terezou), vymýšlely, co zábavného večer podniknout, a naplánovaly jsme grilování. Rozhodly jsme se to spojit s návštěvou nedalekého Bodøsjøen, malebného pobřeží s příjemnými piknikovacími místy. To bylo aspoň, co jsem slibovala.

Co děláme o víkendech



Aby to nevypadalo, že tady pořád akorát lezeme do kontejnerů (což je sice pravda, ale také děláme mnoho jiných zajímavých věcí), přiměli jsme se konečně dát dohromady pár fotek z víkendových výletů. Zatím jen těch zimních. Jezdili jsme na ně dost často v podobném složení - buď sami, nebo s dvěma německými kamarády, kteří jsou jako jedni z mála zahraničních studentů zvyklí trávit víkendy stejně jako my (bez elektřiny a splachovacího záchoda).

polární noc

Tento článek se chystám napsat už několik měsíců. Vzhledem k tomu, že jsme teď již překročili rovnodennost, může aspoň být náš pohled na zimní období úplný a objektivní...

pozn. proti zmatení: ačkoliv blogger zobrazuje jako autora Terezu, toto napsal Matěj:-)

Je pozoruhodné, jak zkreslené a strašidelné představy lidé mají o polárním kruhu. Již v září (!!) se nás z domova starostlivě ptali, jestli už máme tmu, na konci února jsme zaznamenali domněnku, že máme světlo dvě hodiny a hokej lze hrát jedině s čelovkama. Proto bych rád začal zeširoka, osvěžením znalostí zeměpisu:

Velikonoční barvení


Když už jsou ty Velikonoce, rozhodla jsem se nevyjít ze cviku a nabarvit nějaká vajíčka. Taky se to tak trochu nabízelo, jelikož pár dní před svátky měli u jednoho z obchodů vejce zrovna "v akci" a Matěj jich natěžil něco lehce pod stovku (a to nevzal ani zdaleka všechna). Kamarádka Lena taky plánovala malovat, takže jsme u nás uspořádali menší barvicí workshop. Nutno tedy podotknout, že v Německu mají trochu jiné zvyky a popis České tradice vzbudil značný údiv.

Jak jsme nejeli na výlet

Jeden z lednových víkendů jsme se opět chystali strávit v Nordvice. Dokonce jsme s sebou nalákali dva kamarády, kteří měli zaplnit volná místa v autě a čekali sbalení, až je po cestě vyzvedneme. Nutno přiznat, že jsme si na vlastnictví auta nehorázně zvykli - takže jsme si jako obvykle zabalili všechno, co by se mohlo během pobytu v chalupě hodit. Vyjeli jsme taktak včas, ale ouha, asi po kilometru, zrovna na jednom z nejfrekventovanějších míst mezi dvěma kruhovými objezdy, najednou přestal běžet motor.

Štědrovečerní večeře


Vánoční svátky (značně prodloužené, protože jsme měli oba víc než dva týdny volno) jsme se rozhodli strávit, jak už bylo řečeno, v našem "zimním sídle" na břehu jezera Valnesvatnet. Den před Štědrým dnem jsme tedy naložili do auta zásoby a zimní vybavení a mohli konečně vyjet vstříc pustině.

Přípravy na Vánoce

O jednom z adventních víkendů jsme se připravovali na Vánoce. Počítám do toho i sobotu, kdy jsme celý den vyráběli okna. Štědrý den se totiž chystáme strávit v jednom opuštěném starém domečku (vlastně docela velkém dvoupatrovém domě), který Matěj spolu se skupinou nadšenců opravuje. O tom třeba podrobněji někdy příště.

Reklama na život v Bodø


Minulé úterý (5. 12.) bylo jako z reklamy na studentský život v Bodø. Samé zábavné věci. Nejdřív jsem s pár akčnějšími spolužáky jela na rychlý běžkový výlet - výhoda blížící se (skoro) polární noci je, že člověk může i během krátkého výletu dvakrát sledovat krásně oranžovo-rudou oblohu. (O východu a západu slunce se mluvit nedá, protože slunce není vidět, ale barvy jsou to krásné.) Na cestě zpět jsme pak viděli z blízka losa (a zablbli jsme si při sjíždění kopce na lopatě).